Világháborús katonai emlékek Asinara szigetén


Néhány héttel Margittai Gábor könyvének (Margitta Gábor: Szamár-sziget szellemkatonái. A nagy háború eltitkolt halálmarsa. Budapest (Külső Magyarok) 2014.) megjelenése előtt hallottam először Asinara szigetéről, mint az egyik legnagyobb olasz hadifogolytábor helyéről. Megnéztem a térképen, és megállapítottam, hogy számomra elérhetetlenül messze van. Majd megvettem és elolvastam a könyvet...
A hozzáállásom gyökeresen megváltozott, mert rádöbbentem, hogy családi vonatkozása is van a világháború e brutálisan kegyetlen és alig ismert eseménysorának: ha nagyapám katonatiszt bátyját nem lövik le a háború első napján a szerb fronton, akkor ő is jó eséllyel ide került volna. Innentől kezdve megnyílt a fülem a témára, és meglepetésemre egyre többször botlottam bele...
És egyre konkrétabban fogalmazódott a terv: ide el kell mennem!

Az alábbiakban az Asinara-szigetre vonatkozó dokumentumokat gyűjtöttem össze.

Kevés visszaemlékezést, beszámolót ismerünk a szigetről. Ezek közé tartozik két nyomtatásban is megjelent munka.
Az egyik Szőllősy Aladár visszaemlékezése mely a világháló más helyén is megtalálható (http://mtdaportal.extra.hu/books/szollosy_aladar_szerb_hadifogsag.pdf)
A másik dr. Schatz Róbert visszaemlékezése mely a Hadifogoly magyarok története című hadifogoly-visszaemlékezés gyűjtemény I. kötetében jelent meg Budapesten 1930-ban (169-209. oldal).


Margittai Gábor könyvéről, a kapcsolódó kiállítás(ok)ról és a készülő filmjéről itt lehet anyagokat találni.
Az elkészült film megtekinthető a youtube-on.

A közelmúltban akadtam rá az academia.edu-n arra a tudományos cikkre, melyet orvosok, biológusok, történészek közösen jegyeznek, és amely az asinara-i foglyok egészségi állapotával és halálozásával foglalkozik. A kutatás eredménye a Medicina & Storia XV. évfolyamában jelent meg 2015-ben (p. 53-72), Salvatore Rubino és szerzőtársai jóvoltából.